712DM2-12
Teledyne Relays
Electromechanical Relay 12VDC 390Ohm 1ADC/0.25AAC DPDT (9.4x9.4x6.99)mm THT Commercial TO-5 Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
Description
Search Keywords: 712DM212
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Teledyne Relays
Part No:712DM2-12
Unit of Measure:Per Each
RoHS:No
HTS:8536410020
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
50 -
Type:Commercial TO-5 Relay
Relay Construction:Non-Latching
Contact Arrangement:DPDT
AC Coil Voltage:N/A
DC Coil Voltage:12 V
Maximum Current Rating:1DC,0.25AC A
Coil Current:30.77 mA
Coil Resistance:390 Ohm
Mounting:Through Hole
Operating Temperature:-55 to 85 °C