- 172M4-12/S
172M4-12/S
Teledyne Relays
Electromechanical Relay 12VDC 400Ohm 1A DPDT (8.51x8.51x7.11)mm THT Centigrid Commercial Relay
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
Description
Search Keywords: 172M412S
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Teledyne Relays
Part No:172M4-12/S
Unit of Measure:Per Each
RoHS:No
HTS:8536410020
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
50 -
Relay Construction:Non-Latching
DC Coil Voltage:12 V
Contact Arrangement:DPDT
Maximum Current Rating:1 A
Mounting:Through Hole
Pin Count:8
Operating Temperature:-55 to 85 °C
Dimension:8.51 x 8.51 x 7.11 mm