The SH48A125 is a zero-cross solid-state relay designed to switch 125A loads up to 510 Vac using a 20-265 Vac/dc control volta ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
The SH48A125 is a zero-cross solid-state relay designed to switch 125A loads up to 510 Vac using a 20-265 Vac/dc control voltage.
Search Keywords: SH48A125
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Teledyne Industrial
  • Part No:
    SH48A125
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    No
  • HTS:
  • COO:
    FR
  • ECCN:
    EAR99
    36
  • Output Type:
    AC
  • Maximum Output Voltage:
    510 V
  • Maximum Output Current:
    125 A
  • Output Device:
    Triac
  • Input Type:
    AC,DC
  • Input Voltage:
    265 V