PRESS XDCR M5254-000002-070BG
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Box Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
PRESS XDCR M5254-000002-070BG
Search Keywords: M5254000002070BG
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity Sensor Solutions
  • Part No:
    M5254-000002-070BG
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Pressure Port/Fitting:
    1/4 MBSPP
  • Port Material:
    17-4PH
  • Overpressure:
    2X Rated
  • Sensor Type:
    Industrial Pressure Transducers
  • Dimensions:
    .94 x .94 x 3.23 in, 24 x 24 x 82 mm
  • Supply Voltage:
    9 – 30 V
  • Type:
    Gage
  • Accuracy:
    ±0.25 %
  • Output/Span:
    4 – 20 mA
  • Electrical Connection:
    Packard
  • Options:
    Adhesive Label , No Snubber
  • Pressure:
    70 bar
  • Operating Temperature Range:
    -40 – 125 °C, -40 – 257 °F