- 87N-1000A-8R
87N-1000A-8R
TE Connectivity Sensor Solutions
1000PSIA MV PRESSURE SENSOR 1/8NPT CABLE
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Description
Search Keywords: 87N1000A8R
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity Sensor Solutions
Part No:87N-1000A-8R
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:9026204000
Supplier Standard Pack:
30 -
Media Isolated Pressure Sensor Type:Media Isolated mV Output Pressure Sensors
Non-Linearity:± .25 %
Operating Temperature Range:-40 – 125 °C, -40 – 257 °F
Output/Span:150mV
Media Isolated Pressure Sensor Package:Threaded Process Fittings
Supply Current:1.5 mA
Pressure Port/Fitting:1/8-27 NPT (5/8 Hex)
Pressure:69 bar, 1000 psi
Media Isolated Pressure Sensor Style:Absolute
Dimensions:.54 in, 13.84 mm