The FN3359-180-28 is a three-phase, high-current EMC/RFI filter with a rated current of 180 A and a maximum operating voltage ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Box Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
The FN3359-180-28 is a three-phase, high-current EMC/RFI filter with a rated current of 180 A and a maximum operating voltage of 3x 520/300 VAC.
Search Keywords: FN335918028
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / SCHAFFNER EMC
  • Part No:
    FN3359-180-28
  • Alias/AKA:
    800987-SF
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Mounting:
    Flange Mount
  • Maximum Voltage Rating:
    520 VAC
  • Maximum Current Rating:
    180 A
  • Operating Frequency:
    0 to 60 Hz
  • Operating Temperature:
    -25 to 100 °C
  • Termination Style:
    Threaded Stud
  • Dimension:
    420mm x 210mm x 127 mm