VERSAFIT-3/8-0-1.5IN-SM
TE Connectivity / Raychem Brand
VERSAFIT-3/8-0-1.5IN-SM
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Box Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
VERSAFIT-3/8-0-1.5IN-SM
Search Keywords: VERSAFIT38015INSM
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
  • Part No:
    VERSAFIT-3/8-0-1.5IN-SM
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CZ
  • ECCN:
    EAR99
    7500
  • Low Outgassing:
    No
  • Fluid Resistance:
    Splash Protection
  • Flexibility:
    Very Flexible
  • Recovery Temperature:
    90 °C
  • Fluid Type:
    Aviation Fuel , Chemicals/Solvents , De-Icing Fluid , Hydraulic Fluid , Lubricating Oil , Water
  • Product Source:
    US
  • Cut Length:
    1.5 in, 38.1 mm
  • Material:
    Irradiated Modified Polyolefin
  • Recovered Inside Diameter (Max):
    .187 in, 4.74 mm
  • Resistant To:
    Fluids , Strain , Wrinkling
  • Shrink Temperature (Min):
    70 °C
  • Color:
    Black
  • Flammability:
    Highly Flame-Retardant
  • Recovered Wall Thickness (Nominal):
    .025 in, .64 mm
  • Expanded Inside Diameter (Min):
    .385 in, 9.76 mm
  • Wall Type:
    Single
  • Applicable Region:
    Global
  • Product Family:
    VERSAFIT
  • Recovered Wall Thickness (Tolerance):
    .006 in, .16 mm
  • Packaging Method:
    Piece
  • Operating Temperature Range:
    -55 – 135 °C