ST63-3-55-24-9
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
ST63-3-55-24-9
Search Keywords: ST63355249
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / Raychem Brand
  • Part No:
    ST63-3-55-24-9
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Temperature Indicator:
    None
  • Resistance Properties:
    Immersion Protection
  • Expanded Inside Diameter (Min):
    .17 in, 4.3 mm
  • Recovered Inside Diameter (Max):
    .085 in, 2.15 mm
  • Wire Temperature (Max):
    150 °C
  • Lead Stranding:
    Stranded
  • Termination Method:
    Solder
  • Jacket Outside Diameter:
    .17 in, 4.3 mm
  • Pre-Installed Lead:
    Yes
  • Lead Plating Material:
    Tin
  • Pre-Installed Lead Wire Size:
    24 AWG, 475 CMA, .4 mm²
  • Government Qualified:
    No
  • Pre-Installed Lead Type:
    AS22759/32
  • Overall Length:
    .65 in, 16.5 mm
  • Operating Temperature (Max):
    150 °C
  • MIL/NAS Specification (MIL-S-83519, NAS-1747):
    RT-1404
  • Temperature Indicator Type:
    None
  • Lead Color:
    White
  • Splice Type:
    Shield Terminator
  • Shield Outside Diameter (Min):
    .085 in, 2.15 mm