SST-6-15/FR/97
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Box Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
SST-6-15/FR/97
Search Keywords: SST615FR97
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / Raychem Brand
  • Part No:
    SST-6-15/FR/97
  • Alias/AKA:
    CB5418-000
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CZ
  • ECCN:
    EAR99
    50
  • Low Outgassing:
    No
  • Color:
    Black
  • Recovery Temperature:
    121 °C
  • Packaging Method:
    Piece
  • Flammability:
    Flame-Retardant
  • Recovered Inside Diameter (Max):
    .375 in, 9.52 mm
  • Material:
    Irradiated Modified Polyolefin
  • Flexibility:
    Semi-Rigid
  • Wall Type:
    Single
  • Fluid Resistance:
    Moisture/Spray Protection
  • Expanded Inside Diameter (Min):
    1.5 in, 38.1 mm
  • Operating Temperature Range:
    -55 – 110 °C
  • Resistant To:
    Abrasion
  • Product Source:
    US
  • Shrink Temperature (Min):
    90 °C