SST-12-07/RED/226
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Box Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
SST-12-07/RED/226
Search Keywords: SST1207RED226
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / Raychem Brand
  • Part No:
    SST-12-07/RED/226
  • Alias/AKA:
    CB5275-000
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CZ
  • ECCN:
    EAR99
    50
  • Applicable Region:
    Global
  • Cut Length:
    12 in
  • Operating Temperature Range:
    -55 – 90 °C
  • Product Source:
    US
  • Recovered Wall Thickness (Tolerance):
    2.54 mm
  • Material:
    Irradiated Modified Polyolefin
  • Flexibility:
    Semi-Rigid
  • Flammability:
    Non-Flame-Retardant
  • Expanded Inside Diameter (Min):
    19.1 mm
  • Resistant To:
    Abrasion
  • Shrink Ratio:
    3:1
  • Color:
    Red
  • Low Outgassing:
    No
  • Shrink Temperature (Min):
    90 °C
  • Recovered Inside Diameter (Max):
    5.6 mm
  • Recovery Temperature:
    121 °C