SO63-1-55-22-5CS2864
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
Box Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
SO63-1-55-22-5CS2864
Search Keywords: SO63155225CS2864
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / Raychem Brand
  • Part No:
    SO63-1-55-22-5CS2864
  • Alias/AKA:
    898168N001
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    No
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    100
  • Expanded Inside Diameter (Min):
    .075 in, 1.9 mm
  • Pre-Installed Lead Wire Size:
    22 AWG, 754 CMA, .38 mm²
  • Product Type:
    Shield Terminator
  • Splice Type:
    Shield Terminator
  • Recovered Inside Diameter (Max):
    .02 in, .5 mm
  • Temperature Indicator:
    Yes
  • Termination Method:
    Solder
  • Jacket Outside Diameter:
    .075 in, 1.9 mm
  • Pre-Installed Lead:
    Yes
  • Lead Plating Material:
    Tin
  • Temperature Indicator Type:
    Fusible Ring
  • MIL/NAS Specification (MIL-S-83519, NAS-1747):
    No
  • Resistance Properties:
    Immersion Protection
  • Wire Temperature (Max):
    125 °C
  • Overall Length:
    .65 in, 16.5 mm
  • Lead Color:
    Green
  • Pre-Installed Lead Type:
    55A0111
  • Shield Outside Diameter (Min):
    .035 in, .9 mm
  • Government Qualified:
  • Lead Stranding:
    Stranded
  • Operating Temperature (Max):
    150 °C