RTD-50-S-01
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Non-Compliant
Box Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
RTD-50-S-01
Search Keywords: RTD50S01
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / Raychem Brand
  • Part No:
    RTD-50-S-01
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    No
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    5
  • Conductor Outside Diameter:
    .64 mm
  • RF Connector Style:
    Plug
  • Connector Style:
    Plug
  • RF Interface:
    TNC
  • Termination Method to Wire & Cable:
    Solder
  • Impedance:
    50 Ω
  • Shield Outside Diameter (Min):
    .9 – 3 mm
  • RF Connector Mated Outer Diameter (Approximate):
    .64 in, 16.256 mm
  • Body Plating Material:
    Nickel
  • RF Connector Interface:
    TNC
  • Body Material:
    Brass/Beryllium Copper
  • Coupling Nut Base Material:
    Brass
  • Packaging Method:
    Box
  • RF Connector Center Contact Plating Material:
    Gold
  • Center Contact Material:
    Brass
  • RF Connector Center Contact Material:
  • Mated Outer Diameter (Approximate):
    16.256 mm