RNF-3000-39/13-5-SP
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
RNF-3000-39/13-5-SP
Search Keywords: RNF300039135SP
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / Raychem Brand
  • Part No:
    RNF-3000-39/13-5-SP
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CZ
  • ECCN:
    EAR99
    60
  • Fluid Resistance:
    Splash Protection
  • Voltage (Max):
    .6 kV
  • Shrink Temperature (Min):
    80 °C
  • Packaging Method:
    Spool
  • Recovered Wall Thickness (Tolerance):
    .2 mm
  • Low Outgassing:
    No
  • Flammability:
    Flame-Retardant
  • Product Family:
    RNF-3000
  • Flexibility:
    Flexible
  • Expanded Inside Diameter (Min):
    39 mm
  • Wall Type:
    Single
  • Fluid Type:
    Lubricating Oil
  • Color:
    Green
  • Shrink Ratio:
    3:1
  • Material:
    Irradiated Modified Polyolefin
  • Applicable Region:
    Global
  • Recovered Wall Thickness (Nominal):
    .045 in
  • Resistant To:
    Mechanical Damage
  • Recovered Inside Diameter (Max):
    13 mm
  • Recovery Temperature:
    120 °C
  • Product Source:
    Czech Republic
  • Operating Temperature Range:
    -55 – 135 °C
  • Size Range:
    .512 – 1.534 in, 13 – 39 mm