RMW-50/16-1000/U-0
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
RMW-50/16-1000/U-0
Search Keywords: RMW50161000U0
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / Raychem Brand
  • Part No:
    RMW-50/16-1000/U-0
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CZ
    10
  • Recovered Inside Diameter (Max):
    16 mm
  • Shrink Ratio:
    3:1
  • Fluid Resistance:
    Moisture/Spray Protection
  • Cut Length:
    1000 mm
  • Product Family:
    RMW
  • Recovery Temperature:
    125 °C
  • Wall Type:
    Single
  • Applicable Region:
    Global
  • Color:
    Black
  • Fluid Type:
    Water
  • Flammability:
    Non-Flame-Retardant
  • Material:
    Irradiated Modified Polyolefin
  • Shrink Temperature (Min):
    110 °C
  • Packaging Method:
    Stick
  • Expanded Inside Diameter (Min):
    50 mm