MT2000-4.5-X-SP
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Box Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
MT2000-4.5-X-SP
Search Keywords: MT200045XSP
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / Raychem Brand
  • Part No:
    MT2000-4.5-X-SP
  • Alias/AKA:
    CR0723-000
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    US
  • ECCN:
    EAR99
    1500
  • Recovered Inside Diameter (Max):
    1.8 mm
  • Expanded Inside Diameter (Min):
    4.5 mm
  • Product Source:
    US
  • Shrink Ratio:
    3:1
  • Resistant To:
    Radiation Sterilization
  • Color:
    Clear
  • Shrink Temperature (Min):
    140 °C
  • Product Family:
    MT2000
  • Applicable Region:
    Global
  • Flammability:
    Non-Flame-Retardant
  • Flexibility:
    Semi-Rigid
  • Recovered Wall Thickness (Nominal):
    .25 mm
  • Wall Type:
    Single
  • Fluid Resistance:
    Moisture/Spray Protection
  • Packaging Method:
    Cut Piece
  • Voltage (Max):
    1 kV
  • Operating Temperature Range:
    -40 – 135 °C
  • Material:
    Medical Grade Crosslinked Polyolefin
  • Recovery Temperature:
    140 °C