FLTWC0311-26-1
Description +
FLTWC0311-26-1
Search Keywords: FLTWC0311261
  • Part No:
    FLTWC0311-26-1
  • Alias/AKA:
    F58278-000
  • Cable Style:
    Primary
  • Product Classification:
    Wire - Commercial
  • Overall Outside Diameter Range:
    .81 – .91 mm
  • Weight:
    1.94 kg/km
  • Resistance (Max):
    41.3 Ω/1000 ft @ 68 °F
  • Overall Outside Diameter:
    .034 in
  • Operating Temperature Range:
    -55 – 135 °C
  • Wire Color:
    BROWN
  • Conductor Size:
    26 AWG
  • Wire Diameter:
    .034 in
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Insulation Material:
    Radiation-Crosslinked, Modified Polyester
  • Conductor Diameter:
    .47 mm
  • Wire Size:
    26 AWG
  • Cable Insulation Thickness:
  • Strand Size:
    38 AWG