FLTWC0311-22-1
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
FLTWC0311-22-1
Search Keywords: FLTWC0311221
  • Part No:
    FLTWC0311-22-1
  • Alias/AKA:
    F75891-000
  • Strand Size:
    34 AWG
  • Wire Size:
    .326 mm²
  • Operating Temperature Range:
    -55 – 135 °C
  • Overall Outside Diameter:
    .0411 – .0439 in
  • Conductor Size:
    22 AWG
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Conductor Material:
    Tin-Plated Copper
  • Resistance (Max):
    15.9 Ω/1000 ft @ 68 °F
  • Cable Insulation Thickness:
    .006 in
  • Overall Outside Diameter Range:
    1.25 – 1.43 mm