FLTWC0311-18-7
Description +
FLTWC0311-18-7
Search Keywords: FLTWC0311187
  • Part No:
    FLTWC0311-18-7
    1
  • Conductor Diameter:
    1.18 mm
  • Wire Diameter:
    1.65 mm
  • Overall Outside Diameter Range:
    1.6 – 1.7 mm
  • Operating Temperature Range:
    -55 – 135 °C
  • Cable Style:
    Primary
  • Conductor Size:
    18 AWG
  • Number of Strands:
    19
  • Product Classification:
    Wire - Commercial
  • Conductor Material:
    Tin-Plated Copper
  • Weight:
    9.52 kg/km
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Strand Size:
    30 AWG
  • Insulation Material:
    Radiation-Crosslinked, Modified Polyester
  • Resistance (Max):
    6.22 Ω/1000 ft @ 68 °F
  • Overall Outside Diameter:
    .065 in
  • Wire Color:
    Violet
  • Wire Size:
    18 AWG