FLTWC0311-18-1
Description +
FLTWC0311-18-1
Search Keywords: FLTWC0311181
  • Part No:
    FLTWC0311-18-1
  • Resistance (Max):
    6.22 Ω/1000 ft @ 68 °F
  • Conductor Size:
    18 AWG
  • Cable Style:
    Primary , Stranded
  • Conductor Material:
    Tin-Coated Copper
  • Insulation Material:
    Flame-Retardant, Modified Polyester
  • Product Classification:
    Wire - Commercial
  • Weight:
    9.52 kg/ km
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Overall Outside Diameter:
    .065 in, 1.651 mm
  • Wire Size:
    18 AWG, .82 mm²
  • Overall Outside Diameter Range:
    .063 – .067 in, 1.6 – 1.7 mm
  • Wire Color:
    BROWN
  • Strand Size:
    30 AWG
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 135 °C
  • Product Type:
    Wire
  • Conductor Diameter:
    .047 in, 1.1938 mm
  • Wire Diameter:
    .065 in, 1.651 mm