FLTWC0311-18-0
Description +
FLTWC0311-18-0
Search Keywords: FLTWC0311180
  • Part No:
    FLTWC0311-18-0
  • Wire Diameter:
    1.65 mm
  • Operating Temperature Range:
    -55 – 135 °C
  • Conductor Diameter:
    1.18 mm
  • Overall Outside Diameter Range:
    .063 – .067 in
  • Resistance (Max):
    6.22 Ω/1000 ft @ 68 °F
  • Cable Style:
    Primary
  • Cable Insulation Thickness:
    .006 in
  • Wire Size:
    18 AWG
  • Insulation Material:
    Radiation-Crosslinked, Modified Polyester
  • Conductor Material:
    Tin-Plated Copper
  • Overall Outside Diameter:
    .065 in
  • Wire Color:
    Black
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Strand Size:
    30 AWG
  • Conductor Size:
    18 AWG