FLTWC0311-16-6
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
FLTWC0311-16-6
Search Keywords: FLTWC0311166
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / Raychem Brand
  • Part No:
    FLTWC0311-16-6
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    US
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Conductor Size:
    16 AWG
  • Wire Size:
    1.31 mm²
  • Product Classification:
    Wire - Commercial
  • Insulation Material:
    Radiation-Crosslinked, Modified Polyester
  • Number of Conductors:
    1
  • Number of Strands:
    19
  • Wire Diameter:
    1.83 mm
  • Overall Outside Diameter Range:
    .069 – .075 in
  • Wire Color:
    Blue
  • Insulation Thickness:
    .006 in
  • Strand Size:
    29 AWG
  • Cable Type:
    FlexLite TW
  • Weight:
    12.2 kg/km
  • Product Type:
    Wire
  • Operating Temperature Range:
    -55 – 135 °C
  • Overall Outside Diameter:
    .072 in
  • Cable Style:
    Primary
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Resistance (Max):
    4.82 Ω/1000 ft @ 68 °F