FLHTC0311-24-7
Description +
FLHTC0311-24-7
Search Keywords: FLHTC0311247
  • Part No:
    FLHTC0311-24-7
  • Alias/AKA:
    CA0326-000
    3
  • Conductor Material:
    Tin-Plated Copper
  • Wire Color:
    Violet
  • Insulation Material:
    Radiation-Crosslinked, Modified ETFE
  • Overall Outside Diameter Range:
    .89 – .96 mm
  • Overall Outside Diameter:
    1.17 mm
  • Number of Conductors:
    1
  • Weight:
    2.76 kg/km
  • Wire Diameter:
    .0365 in
  • Cable Insulation Thickness:
    .006 in, .152 mm
  • Conductor Diameter:
    .024 in
  • Strand Size:
    36 AWG
  • Insulation Thickness:
    .006 in
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Conductor Size:
    24 AWG
  • Wire Size:
    .2 mm²
  • Operating Temperature Range:
    -55 – 200 °C
  • Cable Type:
    FlexLite HT
  • Resistance (Max):
    25.4 Ω/1000 ft @ 68 °F