FLHTC0311-24-3
Description +
FLHTC0311-24-3
Search Keywords: FLHTC0311243
  • Part No:
    FLHTC0311-24-3
  • Overall Outside Diameter:
    1.17 mm
  • Overall Outside Diameter Range:
    .89 – .96 mm
  • Operating Temperature Range:
    -55 – 200 °C
  • Resistance (Max):
    25.4 Ω/1000 ft @ 68 °F
  • Wire Color:
    Orange
  • Conductor Size:
    24 AWG
  • Wire Size:
    .2 mm²
  • Conductor Diameter:
    .6 mm
  • Strand Size:
    36 AWG
  • Voltage Rating:
    600 V