FLHTC0311-22-8
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
FLHTC0311-22-8
Search Keywords: FLHTC0311228
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / Raychem Brand
  • Part No:
    FLHTC0311-22-8
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    US
  • ECCN:
    EAR99
    3
  • Conductor Diameter:
    .75 mm
  • Insulation Thickness:
    .152 mm
  • Number of Conductors:
    1
  • Resistance (Max):
    15.9 Ω/1000 ft @ 68 °F
  • Number of Strands:
    19
  • Cable Style:
    Primary
  • Conductor Material:
    Tin-Plated Copper
  • Product Classification:
    Wire - Commercial
  • Wire Diameter:
    .0425 in
  • Cable Insulation Thickness:
    .006 in, .152 mm
  • Wire Color:
    Gray
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Overall Outside Diameter Range:
    1.04 – 1.12 mm
  • Strand Size:
    34 AWG
  • Insulation Material:
    Radiation-Crosslinked, Modified ETFE
  • Operating Temperature Range:
    -55 – 200 °C
  • Product Type:
    Wire
  • Overall Outside Diameter:
    .054 in
  • Cable Type:
    FlexLite HT
  • Wire Size:
    22 AWG
  • Conductor Size:
    22 AWG