FLHTC0311-22-6
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
FLHTC0311-22-6
Search Keywords: FLHTC0311226
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / Raychem Brand
  • Part No:
    FLHTC0311-22-6
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    US
  • ECCN:
    EAR99
    3
  • Cable Style:
    Primary
  • Number of Strands:
    19
  • Insulation Thickness:
    .152 mm
  • Operating Temperature Range:
    -55 – 200 °C
  • Number of Conductors:
    1
  • Resistance (Max):
    15.9 Ω/1000 ft @ 68 °F
  • Cable Insulation Thickness:
    .006 in, .152 mm
  • Product Classification:
    Wire - Commercial
  • Conductor Material:
    Tin-Plated Copper
  • Wire Size:
    .326 mm²
  • Wire Color:
    Blue
  • Overall Outside Diameter:
    1.37 mm
  • Wire Diameter:
    .0425 in
  • Weight:
    4.08 kg/km
  • Overall Outside Diameter Range:
    1.04 – 1.12 mm
  • Strand Size:
    34 AWG
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Conductor Size:
    22 AWG