- FLHTC0311-16-0
FLHTC0311-16-0
TE Connectivity / Raychem Brand
Hook-up Wire 16AWG 1.76mm Tin Coated Copper Black 600VAC
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: FLHTC0311160
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / Raychem Brand
Part No:FLHTC0311-16-0
Alias/AKA:435829-000
Unit of Measure:Per Foot
RoHS:Yes
HTS:8544493080
COO:US
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
3 -
Size:16 AWG
Bunch Stranding:19x29
Conductor Material:Tin Coated Copper
Insulation Material:Radiation-Crosslinked, Modified ETFE
Insulation Thickness:.006 in
Cable Diameter:1.76 mm
Maximum Voltage Rating:600 VAC
Operating Temperature:-55 to 200 °C