FLDWC0311-26-2
Description +
FLDWC0311-26-2
Search Keywords: FLDWC0311262
  • Part No:
    FLDWC0311-26-2
  • Alias/AKA:
    CN1694-000
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • Wire Diameter:
    1.0178 mm
  • Overall Outside Diameter Range:
    .038 – .042 in
  • Product Classification:
    Wire - Commercial
  • Wire Color:
    Red
  • Conductor Size:
    26 AWG
  • Weight:
    2.38 kg/km
  • Conductor Material:
    Tin-Plated Copper
  • Resistance (Max):
    135 Ω/1000 ft @ 68 °F
  • Strand Size:
    38 AWG
  • Operating Temperature Range:
    -45 – 125 °C
  • Cable Type:
    FlexLite DW
  • Insulation Thickness:
    .127 mm
  • Overall Outside Diameter:
    1.0178 mm
  • Wire Size:
    26 AWG
  • Product Type:
    Wire
  • Conductor Diameter:
    .019 in
  • Voltage Rating:
    600 V