FLDWC0311-24-7
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
FLDWC0311-24-7
Search Keywords: FLDWC0311247
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / Raychem Brand
  • Part No:
    FLDWC0311-24-7
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    US
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Number of Strands:
    19
  • Strand Size:
    36 AWG
  • Cable Type:
    FlexLite DW
  • Cable Style:
    Primary
  • Conductor Diameter:
    .6 mm
  • Wire Diameter:
    .046 in
  • Insulation Thickness:
    .127 mm
  • Operating Temperature Range:
    -45 – 125 °C
  • Conductor Size:
    24 AWG
  • Resistance (Max):
    83.3 Ω/1000 ft @ 68 °F
  • Jacket Color:
    Violet
  • Overall Outside Diameter:
    1.17 mm
  • Insulation Material:
    Radiation-Crosslinked, Polyalkene
  • Number of Conductors:
    1
  • Wire Size:
    24 AWG
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Weight:
    3.57 kg/km
  • Product Type:
    Wire
  • Wire Color:
    Violet
  • Overall Outside Diameter Range:
    1.12 – 1.22 mm