FLDWC0311-20-9
Description +
FLDWC0311-20-9
Search Keywords: FLDWC0311209
  • Part No:
    FLDWC0311-20-9
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • Wire Color:
    White
  • Weight:
    7.59 kg/km
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Wire Size:
    20 AWG
  • Cable Style:
    Stranded
  • Wire Diameter:
    .062 in
  • Conductor Size:
    20 AWG
  • Insulation Thickness:
    .127 mm
  • Operating Temperature Range:
    -45 – 125 °C
  • Overall Outside Diameter:
    .062 in
  • Product Classification:
    Wire - Commercial
  • Conductor Diameter:
    .95 mm
  • Overall Outside Diameter Range:
    1.52 – 1.63 mm
  • Conductor Material:
    Tin-Plated Copper
  • Resistance (Max):
    32 Ω/1000 ft @ 68 °F
  • Strand Size:
    32 AWG