- FLDWC0311-20-6
FLDWC0311-20-6
TE Connectivity / Raychem Brand
Hook Up Wire - Dual Wall - 20 AWG - 19/32 Conductor Strand - 600V - 1.00' (0.30m) Length - Blue.
Description
Search Keywords: FLDWC0311206
Supplier:TE Connectivity / Raychem Brand
Part No:FLDWC0311-20-6
Alias/AKA:870181-000
1 -
Size:20 AWG
Bunch Stranding:19x32
Conductor Material:Tin Coated Copper
Insulation Material:Radiation-Crosslinked, Polyalkene
Insulation Thickness:.005 in, .127 mm
Cable Diameter:1.63 mm
Maximum Voltage Rating:600 VAC
Operating Temperature:-45 to 125 °C