- FLDWC0311-20-1
FLDWC0311-20-1
TE Connectivity / Raychem Brand
Hook-up Wire 20AWG 1.63mm Tin Coated Copper Brown 600VAC
Description
Search Keywords: FLDWC0311201
Supplier:TE Connectivity / Raychem Brand
Part No:FLDWC0311-20-1
Alias/AKA:E27767-000
Unit of Measure:Per Each
1 -
Size:20 AWG
Bunch Stranding:19x32
Conductor Material:Tin Coated Copper
Insulation Material:Radiation-Crosslinked, Polyalkene
Insulation Thickness:.127 mm
Cable Diameter:1.63 mm
Maximum Voltage Rating:600 VAC
Operating Temperature:-45 to 125 °C