FLDWC0311-16-54
Description +
FLDWC0311-16-54
Search Keywords: FLDWC03111654
  • Part No:
    FLDWC0311-16-54
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Foot
  • Resistance (Max):
    15.8 Ω/1000 ft @ 68 °F
  • Weight:
    14.58 kg/km
  • Overall Outside Diameter Range:
    .078 – .084 in
  • Wire Size:
    16 AWG
  • Conductor Diameter:
    1.33 mm
  • Product Type:
    Wire
  • Overall Outside Diameter:
    2.13 mm
  • Conductor Size:
    16 AWG
  • Operating Temperature Range:
    -45 – 125 °C
  • Wire Color:
    Green with Yellow Stripe
  • Number of Conductors:
    1
  • Cable Style:
    Primary
  • Strand Size:
    29 AWG
  • Cable Type:
    FlexLite DW
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Insulation Thickness:
    .005 in
  • Wire Diameter:
    2.058 mm