- FLDWC0311-14-6
FLDWC0311-14-6
TE Connectivity / Raychem Brand
Hook-up Wire 14AWG 2.59mm Tin Coated Copper Blue 600VAC
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: FLDWC0311146
Supplier:TE Connectivity / Raychem Brand
Part No:FLDWC0311-14-6
Alias/AKA:609811-000
1 -
Size:14 AWG
Bunch Stranding:19x27
Conductor Material:Tin Coated Copper
Insulation Material:Radiation-Crosslinked, Polyalkene
Insulation Thickness:.005 in, .127 mm
Cable Diameter:2.59 mm
Maximum Voltage Rating:600 VAC
Operating Temperature:-45 to 125 °C