- FLDWC0311-14-2
FLDWC0311-14-2
TE Connectivity / Raychem Brand
Hook-up Wire 1Conductors 14AWG 2.13mm Tin Plated Copper Red 600VAC
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Description
Search Keywords: FLDWC0311142
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / Raychem Brand
Part No:FLDWC0311-14-2
Alias/AKA:264029-000
Unit of Measure:Per Foot
RoHS:Yes
HTS:8544493080
COO:US
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
1 -
Size:14 AWG
Bunch Stranding:19x27
Conductor Material:Tin Plated Copper
Insulation Material:Radiation-Crosslinked, Extruded Polyalkene
Insulation Thickness:.127 mm
Cable Diameter:2.13 mm
Maximum Voltage Rating:600 VAC