FLDWC0311-12-4
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
FLDWC0311-12-4
Search Keywords: FLDWC0311124
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / Raychem Brand
  • Part No:
    FLDWC0311-12-4
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Foot
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    US
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Wire Size:
    12 AWG, 3.31 mm²
  • Insulation Thickness:
    .005 in, .127 mm
  • Resistance (Max):
    1.92 Ω/1000 ft @ 68 °F
  • Number of Strands:
    19
  • Product Classification:
    Wire - Commercial
  • Cable Style:
    Primary , Stranded
  • Operating Temperature Range:
    -65 – 125 °C
  • Weight:
    36.46 kg/ km
  • Conductor Diameter:
    .09 in, 2.29 mm
  • Wire Color:
    Yellow
  • Insulation Material:
    Radiation-Crosslinked, Polyalkene
  • Conductor Material:
    Tin-Plated Copper
  • Strand Size:
    25 AWG
  • Product Type:
    Wire
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Number of Conductors:
    1
  • Wire Diameter:
    .122 in, 3.1 mm
  • Conductor Size:
    12 AWG
  • Cable Type:
    FlexLite DW
  • Overall Outside Diameter Range:
    .118 – .126 in, 3 – 3.2 mm
  • Cable Insulation Thickness:
    .005 in, .127 mm
  • Overall Outside Diameter:
    .122 in, 3.0988 mm