FL2500-NO.2-I9-0-65MM
TE Connectivity / Raychem Brand
FL2500-NO.2-I9-0-65MM
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Box Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
FL2500-NO.2-I9-0-65MM
Search Keywords: FL2500NO2I9065MM
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
  • Part No:
    FL2500-NO.2-I9-0-65MM
  • Alias/AKA:
    771113P006
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    4000
  • Recovery Temperature:
    135 °C
  • Fluid Type:
    Water
  • Resistant To:
    Abrasion
  • Recovered Inside Diameter (Max):
    2.29 mm
  • Flexibility:
    Semi-Rigid
  • Low Outgassing:
    No
  • Product Family:
    FL2500
  • Wall Type:
    Dual
  • Voltage (Max):
    .6 kV
  • Cut Length:
    65 mm
  • Flammability:
    Flame-Retardant
  • Applicable Region:
    Global
  • Recovered Wall Thickness (Tolerance):
    1.52 mm
  • Product Source:
    US
  • Packaging Method:
    Piece
  • Shrink Temperature (Min):
    110 °C
  • Expanded Inside Diameter (Min):
    9.02 mm
  • Operating Temperature Range:
    -40 – 135 °C