DWP-125-3/16-0-150MM
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
DWP-125-3/16-0-150MM
Search Keywords: DWP1253160150MM
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / Raychem Brand
  • Part No:
    DWP-125-3/16-0-150MM
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    US
  • ECCN:
    EAR99
    2500
  • Packaging Method:
    Stick
  • Resistant To:
    Fluids , Mechanical Damage
  • Product Source:
    US
  • Expanded Inside Diameter (Min):
    .189 in, 4.8 mm
  • Fluid Type:
    Brake Fluid , Hydraulic Fluid , Lubricating Oil , Water
  • Cut Length:
    5.905 in, 150 mm
  • Operating Temperature Range:
    -40 – 110 °C
  • Shrink Temperature (Min):
    80 °C
  • Recovered Inside Diameter (Max):
    .059 in, 1.5 mm
  • Material:
    Crosslinked Polyolefin
  • Shrink Ratio:
    3:1
  • Color:
    Black
  • Wall Type:
    Dual
  • Recovered Wall Thickness (Nominal):
    .0551 in, 1.4 mm
  • Fluid Resistance:
    Splash Protection
  • Flammability:
    Flame-Retardant
  • Low Outgassing:
    No
  • Size Range:
    .06 – .187 in, 1.5 – 4.8 mm
  • Voltage (Max):
    .6 kV
  • Product Family:
    DWP-125
  • Applicable Region:
    Global
  • Flexibility:
    Flexible
  • Recovery Temperature:
    125 °C