DWP-125-1/4-0-150MM
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
DWP-125-1/4-0-150MM
Search Keywords: DWP125140150MM
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / Raychem Brand
  • Part No:
    DWP-125-1/4-0-150MM
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    US
  • ECCN:
    EAR99
    1000
  • Cut Length:
    5.905 in, 150 mm
  • Color:
    Black
  • Shrink Temperature (Min):
    80 °C
  • Recovered Inside Diameter (Max):
    .079 in, 2 mm
  • Operating Temperature Range:
    -40 – 110 °C
  • Wall Type:
    Dual
  • Material:
    Crosslinked Polyolefin
  • Recovered Wall Thickness (Nominal):
    .0571 in, 1.45 mm
  • Fluid Resistance:
    Splash Protection
  • Expanded Inside Diameter (Min):
    .252 in, 6.4 mm