Search Keywords: CH52846001
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / Raychem Brand
  • Part No:
    CH52846001
  • Alias/AKA:
    HFT5000-25/12-0-460MM
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CZ
  • ECCN:
    EAR99
    250
  • Applicable Region:
    Global
  • Operating Temperature Range:
    -40 – 125 °C
  • Packaging Method:
    Piece
  • Shrink Temperature (Min):
    80 °C
  • Product Source:
    Czech Republic
  • Recovery Temperature:
    110 °C
  • Flexibility:
    Very Flexible
  • Shrink Ratio:
    2:1
  • Primary Product Color:
    Black
  • Primary Product Material:
    Polyethylene/Polyester
  • Recovered Inside Diameter (Max):
    .472 in, 12 mm
  • Expanded Inside Diameter (Min):
    .984 in, 25 mm
  • Fluid Type:
  • Mechanical Resistance:
    Abrasion , Cut-Through , Flexing , Mechanical Damage , Vibration
  • Product Length:
    18.11 in, 460 mm