Search Keywords: CH16636001
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / Raychem Brand
  • Part No:
    CH16636001
  • Alias/AKA:
    HFT5000-30/15-0-600MM
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    CZ
  • ECCN:
    EAR99
    500
  • Recovery Temperature:
    110 °C
  • Operating Temperature Range:
    -40 – 125 °C
  • Fluid Resistance:
    None
  • Shrink Temperature (Min):
    80 °C
  • Applicable Region:
    Global
  • Product Family:
    HFT5000
  • Packaging Method:
    Piece
  • Product Source:
    Czech Republic
  • Flexibility:
    Very Flexible
  • Shrink Ratio:
    2:1
  • Primary Product Color:
    Black
  • Primary Product Material:
    Polyethylene/Polyester
  • Fluid Type:
  • Cut Length:
    23.622 in, 600 mm
  • Recovered Inside Diameter (Max):
    .591 in, 15 mm
  • Expanded Inside Diameter (Min):
    1.181 in, 30 mm