- C36940-000
C36940-000
TE Connectivity / Raychem Brand
MTCPQKT1P2PGDD
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Certificate of Compliance Guarantee
This product may require extra documentation. Shipping may be delayed 1-2 days.
Description
MTCPQKT1P2PGDD
Search Keywords: C36940000
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / Raychem Brand
Part No:C36940-000
Alias/AKA:MTCPQKT1P2PGDD
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8536698000
COO:MX
ECCN:9A991.D
Supplier Standard Pack:
1 -
Connector Mounting Type:Fixing Screw
Mating Retention Type:Jackscrew
Kit Type:Connector Kit
Number of Rows:2
Connector System:Wire-to-Wire
Boxmount:No
Termination Method to Wire & Cable:Crimp
Row-to-Row Spacing:.1 in, 2.54 mm
Centerline (Pitch):.1 in, 2.54 mm
Contact Current Rating (Max):5 A
Contact Retention:With
Flange:Without
Number of Positions:20
Contact Plating Material:Gold , Nickel
Operating Temperature Range:-65 – 125 °C, -85 – 257 °F
UL Flammability Rating:UL 94V-0
Connector & Housing Type:Plug
Mating Alignment:With
Housing Type:EME Mount
Circuit Application:Power & Signal
Shell Size:25.4 [1.0]
Plating Material:Nickel
Shielded:Yes
Sealable:Yes
Mating Retention:With
Contact Type:Pin
Product Type:Connector Kit
Keying:DD
Panel Gasket:Without
Operating Voltage:1500 VAC, 954 VDC