- BSTS-27X4FR
BSTS-27X4FR
TE Connectivity / Raychem Brand
Heat Shrink Tubing - Flame Ret - 3:1 - Black - ID: 65.58mm (2.700in) - Len: 1.2m (48in)
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Box Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: BSTS27X4FR
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / Raychem Brand
Part No:BSTS-27X4FR
Alias/AKA:CB5066-000
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:3926909989
COO:CZ
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
35 -
Type:Tubing
Body Material:Polymer
Shrink Wall Type:Thick
Styles:Straight
Shrink Ratio:3:01
Color:Black
Operating Temperature:-55 to 110 °C
Inside Diameter After Shrinking:22.86mm (0.900in)
Inside Diameter Before Shrinking:65.58mm (2.700in)