- BSTS-11X25
BSTS-11X25
TE Connectivity / Raychem Brand
Heat Shrink Tubing - 3:1 - Black - ID: 27.94mm (1.100in) - Len: 7.5m (25ft)
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description
Search Keywords: BSTS11X25
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:TE Connectivity / Raychem Brand
Part No:BSTS-11X25
Alias/AKA:CB5023-000
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:3926909989
COO:CZ
ECCN:EAR99
Reel Pack:
1 -
Type:Tubing
Body Material:Polymer
Shrink Wall Type:Thick
Styles:Straight
Shrink Ratio:3:01
Dielectric Strength:N/A
Color:Black
Operating Temperature:-55 to 110 °C
Inside Diameter After Shrinking:9.52mm (0.375in)
Inside Diameter Before Shrinking:27.94mm (1.100in)