B-155-07-55-20-9
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
B-155-07-55-20-9
Search Keywords: B1550755209
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / Raychem Brand
  • Part No:
    B-155-07-55-20-9
  • Alias/AKA:
    F52554-000
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Expanded Inside Diameter (Min):
    .287 in, 7.3 mm
  • MIL/NAS Specification (MIL-S-83519, NAS-1747):
    RT-1404
  • Government Qualified:
    No
  • Product Type:
    Shield Terminator
  • Pre-Installed Lead:
    Yes
  • Jacket Outside Diameter:
    .287 in, 7.3 mm
  • Lead Plating Material:
    Tin
  • Operating Temperature (Max):
    125 °C
  • Recovered Inside Diameter (Max):
    .13 in, 3.3 mm
  • Lead Stranding:
    Stranded
  • Termination Method:
    Solder
  • Shield Outside Diameter (Min):
    .134 in, 3.4 mm
  • Wire Temperature (Max):
    85 °C
  • Overall Length:
    1.28 in, 42 mm
  • Pre-Installed Lead Type:
    W22759/32
  • Temperature Indicator:
    None
  • Lead Color:
    White
  • Pre-Installed Lead Wire Size:
    20 AWG, 1216 CMA, .61 mm²
  • Splice Type:
    Shield Terminator
  • Dielectric Outside Diameter (Max):
    .098 in, 2.5 mm
  • Wire Size Range:
    32 AWG, .032 mm²
  • Resistance Properties:
    Immersion Protection
  • Wire Size:
    32 AWG, .032 mm²