ATFC0411-18-6D
RoHS Compliant
Pack Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
ATFC0411-18-6D
Search Keywords: ATFC0411186D
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / Raychem Brand
  • Part No:
    ATFC0411-18-6D
  • Alias/AKA:
    CF0992-000
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MX
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Number of Strands:
    19
  • Overall Outside Diameter Range:
    1.84 – 1.94 mm
  • Cable Type:
    Automatic Transmission Cable
  • Conductor Material:
    Tin-Plated Copper
  • Wire Color:
    Blue
  • Strand Size:
    30 AWG
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Product Type:
    Wire
  • Wire Diameter:
    .0745 in
  • Number of Conductors:
    1
  • Operating Temperature Range:
    -55 – 150 °C
  • Product Classification:
    Wire - Commercial
  • Cable Style:
    Stranded
  • Cable Insulation Thickness:
    .0126 in
  • Resistance (Max):
    6.4 Ω/1000 ft @ 68 °F
  • Wire Size:
    .82 mm²
  • Overall Outside Diameter:
    1.892 mm
  • Conductor Size:
    18 AWG
  • Insulation Thickness:
  • Insulation Material:
    Radiation-Crosslinked, Modified Fluoropolymer
  • Weight:
    11.3 kg/km
  • Conductor Diameter:
    1.18 mm