- 99M0111-24-9
99M0111-24-9
TE Connectivity / Raychem Brand
Single Conductor Cable 24AWG 1.05mm Tin Plated Copper White 600VAC
Description
Product Highlights:
- Cable Type = Spec 99M
- Cable Style = Primary
- Wire Size (AWG or Metric) = 24 AWG [0.24 mm²]
- Number of Conductors = 1
- Equipment Wire Application
Search Keywords: 99M0111249
Supplier:TE Connectivity / Raychem Brand
Part No:99M0111-24-9
Alias/AKA:7908833001
1 -
Size:24 AWG
Bunch Stranding:19x37
Conductor Material:Tin Plated Copper
Cable Diameter:0.89 mm
Maximum Voltage Rating:600 VAC
Operating Temperature:-55 to 125 °C