99M0111-20-4
Description +
99M0111-20-4
Search Keywords: 99M0111204
  • Part No:
    99M0111-20-4
  • Strand Size:
    32 AWG
  • Product Type:
    Wire Lead
  • Insulation Thickness:
    .006 in
  • Overall Outside Diameter:
    .0591 in
  • Cable Insulation Thickness:
    .006 in, .15 mm
  • Voltage Rating:
    600 V
    Cable - Spec 99 & 100
  • Conductor Material:
    Tin-Plated Copper
  • Wire Diameter:
    .051 in
  • Insulation Material:
    Radiation-Crosslinked, Modified Polyester
  • Wire Color:
    Yellow
  • Operating Temperature Range:
    -55 – 125 °C
  • Conductor Diameter:
    1.01 mm
  • Number of Strands:
    19
  • Wire Size:
    20 AWG