99M0111-18-6
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
99M0111-18-6
Search Keywords: 99M0111186
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / Raychem Brand
  • Part No:
    99M0111-18-6
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    GB
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Number of Strands:
    19
  • Operating Temperature Range:
    -55 – 125 °C
  • Cable Insulation Thickness:
    .15 mm
  • Overall Outside Diameter:
    .069 in
  • Cable Style:
    Primary
  • Insulation Thickness:
    .15 mm
  • Insulation Material:
    Radiation-Crosslinked, Modified Polyester
  • Product Type:
    Wire
  • Conductor Material:
    Tin-Plated Copper
  • Wire Color:
    Blue
  • Wire Size:
    18 AWG
  • Wire Source:
    United Kingdom
  • Conductor Diameter:
    1.29 mm
  • Product Classification:
    Cable - Spec 99 & 100
  • Wire Diameter:
    .061 in
  • Cable Type:
    Spec 99M0111
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Number of Conductors:
    1
  • Strand Size:
    30 AWG