99M0111-14-2L
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Reel Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
99M0111-14-2L
Search Keywords: 99M0111142L
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    TE Connectivity / Raychem Brand
  • Part No:
    99M0111-14-2L
  • Alias/AKA:
  • Unit of Measure:
    Per Foot
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    GB
  • ECCN:
    EAR99
    1
  • Wire Color:
    Light Red
  • Number of Conductors:
    1
  • Insulation Thickness:
    .008 in
  • Product Classification:
    Cable - Spec 99 & 100
  • Conductor Material:
    Tin-Plated Copper
  • Cable Style:
    Primary
  • Cable Insulation Thickness:
    .008 in, .2 mm
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Cable Type:
    Spec 99M
  • Conductor Diameter:
    .07 in
  • Wire Source:
    United Kingdom
  • Operating Temperature Range:
    -55 – 125 °C
  • Product Type:
    Wire Lead
  • Overall Outside Diameter:
    2.35 mm
  • Wire Size:
    14 AWG
  • Insulation Material:
    Radiation-Crosslinked, Modified Polyester
  • Wire Diameter:
    .085 in
  • Strand Size:
    31 AWG