99M0111-14-2
Description +
99M0111-14-2
Search Keywords: 99M0111142
  • Part No:
    99M0111-14-2
  • Wire Size:
    14 AWG
  • Wire Color:
    Red
  • Overall Outside Diameter:
    .0926 in
  • Voltage Rating:
    600 V
  • Conductor Diameter:
    .07 in
  • Wire Diameter:
    .085 in
  • Operating Temperature Range:
    -55 – 125 °C
  • Wire Source:
    United Kingdom
  • Number of Strands:
    37
  • Insulation Thickness:
    .2 mm
  • Product Type:
    Wire Lead
  • Cable Insulation Thickness:
    .008 in, .2 mm
  • Strand Size:
    31 AWG